Odmiany letnie jabłek

Oliwka żółta. Owoce dosyć duże lub średnie, żółtawo-białe. Mięsiwo nadzwyczaj delikatne, miękkie, śnieżno-białe, soczyste, winkowato-słodkie, aromatyczne, bardzo smaczne. Dojrzewanie tego wyśmienitego jabłka wypada zwykle na samym początku sierpnia a często w cieplejszym położeniu już około 20 lipca. Owoce zebrane z drzewa przed zupełnym dojrzeniem mogą być przetrzymywane w zimnej piwnicy przez 1-2 tygodni. Przewozów dalszych nie znosi łatwo, należałoby bardzo starannie opakowywać w niewielkich koszyczkach lub skrzyneczkach. Wartość targowa ze względu, że jest to jabłko najwcześniejsze, dosyć znaczna. Bardzo pokupna jest na rynkach większych miast. Wyjątkowo znakomicie rozprzedaje się w miejscowościach letnich i kąpielowych, gdzie skoro tylko ukaże się na rynku, natychmiast bywa chętnie kupowana. Wyborne jabłko targowe dobre na wywóz w okolice bardziej na północ wysunięte, gdzie zawsze uchodzi tam za owoc zagraniczny. Drzewo wyrasta nie bardzo wielkie, koronę tworzy prawidłowo stożkowatą o gałęziach dosyć grubych, sztywno do góry wzniesionych, o liściach bardzo wielkich, grubych, mięsistych, więcej wydłużonych, szpiczastych. Owoce mocno osadzone są zazwyczaj bezpośrednio na gałęziach grubszych. Na grunt drzewo nie jest bardzo wybredne, udaje się dobrze nawet na ziemiach suchszych, lubi jednak zasilanie w czasie owocowania, albo przynajmniej dobre ocienienie przez lato korzeni.

Na mrozy i susze nadzwyczaj wytrzymała. Rodzi wcześnie corocznie i nadzwyczaj obficie. Od grzybków pasożytniczych nie cierpi. Zasługuje na najszersze rozpowszechnienie w okolicach wielkich miast, okolicach fabrycznych a głównie w miejscowościach letniczych.

Oliwka biała. Owoce średniej wielkości, okrągławe, nieco kanciaste, ku kielichowi szpiczasto zwężone. Zabarwienie skórki delikatnej, lśniącej, białe. Mięsiwo białe, miękkie, delikatne, bardzo smaczne, soczyste, winkowato-słodkie. Dojrzewanie zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie lipca. Owoce należy zbierać natychmiast, gdy tylko kolor zielony skórki na jabłku zaczyna blednąc.

W piwnicy chłodnej powoli dochodzą i są wówczas wyjątkowo soczyste i smaczne. Pozostawione zbyt długo na drzewie, aż do czasu zupełnej dojrzałości, tracą zazwyczaj bardzo wiele na smaku, stają się suche i mączyste. Wartość targowa owocu o tyle jest dobra, o ile sad znajduje się blisko rynków zbytu, bo piękne to lecz delikatne jabłko naszych dróg nie wytrzymuje. Drzewo rośnie nie bardzo silnie, gałęzie, pomimo że są dosyć cienkie, jednakże nie zwieszają się, lecz wznoszą się więcej w górę. Na mrozy zupełnie wytrzymałe, grunt lubi żyzny, gliniasty, wilgotny. Owocowanie rozpoczyna się nadzwyczaj wcześnie, powtarza się prawie corocznie i jest zazwyczaj dosyć obfite. Owoce cierpią od grzybków pasożytniczych, przez to wymagają starannego opryskiwania cieczą bordoską.

Oliwka czerwona. Owoce średnie okrągłe, spłaszczone, gładkie. Zabarwienie skórki jasno-żółte z prześlicznym smużkowatym rumieńcem. Mięsiwo białe lub blado-żółte, niekiedy z lekkim zaróżowieniem, delikatne, smaczne, soczyste o ile owoce zostaną zebrane przed zupełnym dojrzeniem. Owoce za długo trzymane na drzewie tracą bardzo na wartości, bo stają się zbyt mączyste. Wartość targowa nieco wyższa niż oliwki białej, w dobrym i starannym opakowaniu dalsze przewozy wytrzymuje. Drzewo niewielkie, rośnie prosto, w wieku starszym nieco zwiesza się. Wymaga ziemi żyznej, gliniastej, wilgotnej, dobrze mierzwionej. Na mrozy zupełnie wytrzymałe. Rodzi wcześnie, obficie i corocznie. Owoce cierpią od grzybków pasożytniczych, przez to opryskiwać je należy cieczą bordoską.

Odmiana ta najwięcej miewa czasami na sobie owoców robaczywych, przeciwko którym należy stosować opryskiwanie cieczą bordoską.

Peche Brzoskwiniowe. Owoce niewielkie okrągłe, zabarwienie białawe, prawie całe pokryte silnym rumieńcem rozmytym w smużkach po całym owocu. Mięsiwo białe, delikatne, soczyste, winkowato-słodkie, bardzo smaczne, deserowe. Dojrzewanie w drugiej połowie lipca. Jako pierwsze jabłko letnie bardzo na targach chętnie nabywane. Drzewo średniej wielkości, nieregularnie rośnie i gałęzie ma cienkie, przez to korona jest obwisła. Należy w młodości przycinać je krótko, aby otrzymać rozgałęzienie nieco mocniejsze. Owocowanie wczesne, bardzo obfite, rodzi corocznie. Cierpi bardzo od grzybków pasożytniczych, o ile niedostatecznie drzewo bywa zasilane i nieopryskiwane cieczą bordoską. Wymaga ziemi lżejszej, mułkowato-wapiennej lub piaszczysto gliniastej, ciepłej i dostatecznie wilgotnej.

Papierówka polska. Owoce duże jasno-zielone, w czasie dojrzewania prawie białe z delikatnym niewielkim rumieńcem. Mięsiwo białe, delikatne, kruche, bardzo soczyste, kwaskowato-słodkie, bardzo smaczne. Owoce dobre do jedzenia na surowo i wyśmienite na kompoty. Dojrzewanie wypada u nas około połowy sierpnia, zaraz po przejściu oliwek i brzoskwiniowych. Odmiana ta dobra jest tylko na bliskie rynki, ponieważ dalszych przewozów nie wytrzymuje, odgniecenia prędko czernieją. Drzewo wielkie, rośnie nadzwyczaj bujnie, gałęzie rzadkie, zwieszają się, przez to w młodości przycinać. Ulistnienie bardzo bujne, liście charakterystycznie głęboko karbowane, duże, ciemno-zielone. Drzewo na mrozy całkiem wytrzymałe, na grunty nie wybredne, udaje się bowiem znakomicie nawet na piaskach i na torfiastych ziemiach. Od grzybków pasożytniczych czasami cierpią owoce tylko na starszych drzewach.

Jabłka Charłamowskie. Owoce duże, kształtne, okrągławe, wydłużone, gładkie, jasno-żółte z silnym czerwonym zabarwieniem rozmytym w smużkach prawie po całym owocu. Mięsiwo białe, delikatne, soczyste, słodko-kwaskowate, dosyć smaczne. Owoce mniej dobre do jedzenia na surowo, lecz wyśmienite na kompoty i do smażenia. Wartość targową ma dosyć dobrą, bo z powodu bardzo pięknego czerwonego ubarwienia jest pokupne. Drzewo rośnie bardzo bujnie, wyrasta niewielkie, gałęzi nie zwiesza. Na grunty nie wybredne, udaje się dobrze nawet na piaszczystych ziemiach, na mrozy wytrzymałe. Grzybkom pasożytniczym wcale nie podlega. Owocuje wcześnie od samej młodości, corocznie wyjątkowo płodne. Od wiatrów w lata suchsze łatwo opada, lecz zalane raz obficie wodą lub dobrze na korzeniach ocienione świeżym zielskiem utrzymuje owoce mocno. Na drzewa niskie i krzaczaste bardzo zalecane.

Różanka wirginijska. Owoce średnie lub dosyć duże, na drzewkach młodych jasno-żółte z prześlicznym rumieńcem. Mięsiwo delikatne, soczyste, winkowato-słodkie, bardzo smaczne.

Dojrzewanie wypada w drugiej połowie sierpnia i trwa nieraz do września. Owoce na targach bardzo są cenione, a w owocarniach trudno je nieraz rozróżnić od kalwili francuskiej. Przewozy w dobrym opakowaniu w małych koszyczkach znosi doskonale. Drzewo dosyć silne, nie zagęszcza się zbyt, rośnie stożkowato. Na mrozy zupełnie wytrzymałe, bo wzrost swój kończy zwykle najwcześniej przed jesienią.

Wymaga gruntu gliniastego żyznego, ciepłego i dosyć wilgotnego. Owocuje wcześnie, obficie i corocznie. Do plantacji krzaczastej bardzo zalecane.