Zatrucie ksylitolem u psów. Na co należy przyciągnąć uwagę?

Dużo towarów zawiera substancję osładzającą – ksylitol. Niemniej, że ksylitol jest na dobre bezpieczny do spożycia poprzez ludzi, jest jojczący dla psinów.

Co to jest ksylitol? Rad udziela dobry weterynarz krosno

W czasie poprzednich niewielu lat nadszedł duży przyrost stosowania surowców cukru i środków słodzących. Jakimś z najczęstszych jest ksylitol, który jest na 100% znajdującym się spirytusem cukrowym znajdującym się w niektórych wytworach i warzywach.

W każdym bądź razie ksylitol można znaleźć w całego szeregu produktach, jak chociażby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on również coraz silniej znany w chlebach. To znaczy, że istnieje alternatywę, że może być obecny w ciastach i innych miłych przysmakach.

Ksylitol jest także niekiedy określany jako „cukier brzozowy”, z tego powodu podstawowe jest, ażeby wnikliwie przetestować ewidencję modułów przed kopsnięciem czegokolwiek psu. O ile nie jesteś pewien, dniami i nocami przetrwaj powściągliwość.

Jaka ilość ksylitolu jest marudząca dla psinów?

Nawet niezwykle małe ilości ksylitolu mogą pobudzać poważne kłopoty uzdrawiające. Ze względu na wielorakie ilości ksylitolu występujące w różnych materiałach, ilość produktu, która musi pozostać spożyta, żeby stawiła się toksyczność, jest wieloraka.

Z tego powodu niezwykle doniosłe jest, aby na dzień dobry skontaktować się z konowałem weterynarii bądź Vets Now, o ile tropisz, iż Twoje zwierzę zeżarło jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Dlaczego ksylitol jest tak groźny dla psinów?

Poziom cukru we krwi jest sprawdzany przez insulinę, która jest hormonem emancypowanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie cuci emancypowania insuliny, lecz u czworonogów ksylitol jest co koń wyskoczy przyswajany i powoduje prawdziwą stymulację wyzwalania insuliny, co następnie prowadzi do rychłego spadku pułapu cukru we krwi (hipoglikemii).

Spore porcje ksylitolu mogą też powodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są syndromy zatrucia ksylitolem u czworonogów?

Po spożyciu ksylitolu u czworonogów wykładniki pojawiają się z reguły w trakcie 30 minut (choć mogą być nadzwyczaj prędkie ewentualnie toczyć się co więcej do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psinów mogą obejmować:

czy padaczka u psa jest śmiertelna?

pies boi się fajerwerków

powikłania po cesarce u psa

grzybica skóry u psa

stary pies wymiotuje wodą

mleko dla psa na zatwardzenie

kropelki krwi z odbytu psa

przegrzanie u psa – objawy

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u psa?

Nie wypada budzić wymiotów ani serwować czworonogowi niczego doustnie, chyba żeby doktor weterynarii bezpośrednio zaleci takie kontynuowanie. Jakoś nie ma antidotum na zatrucie ksylitolem, konieczne jest błyskawiczne leczenie poprzez doktora weterynarii. Leczenie może się różnić na tle tego, jak dawno temu Twój faworyt wszamał ksylitol.

Możliwości leczenia obejmują przywiedzenie wymiotów, ażeby zapobiec odleglejszemu wchłanianiu toksyny. Hospitalizacja w celu celu przekazania glikozy, ażeby kurować hipoglikemię, o ile jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i medykamentami broniącymi przed niedociągnięciem wątroby.